Určitě každý z nás má v bance zřízený osobní účet, především ho mají zřízený podnikatelé. Má raději mít podnikatel zřízený podnikatelský účet, nebo mu stačí jen osobní účet? A také jaké jsou výhody a nevýhody tohoto účtu?
Jestliže jako podnikatel začínáte, určitě jste řešili otázku, zda byste měli mít zřízený speciální účet v bance, nebo zda můžete legálně používat za účelem svého podnikání svůj osobní účet. V současné době jsou běžné bezhotovostní platby, které běžný bankovní účet vyžadují. Nejenže se říká, že v jednoduchosti je krása, tak se jedná i o levnější alternativu placení, než jiné varianty placení.
Jako podnikatel se určitě nemůžete spolehnout na to, že větší částky byste platili v hotovosti. Podnikatel může platit v hotovosti jen do výše částky 270 tisíc korun, pokud by překročil tuto částku, musel by už využít bezhotovostní platbu přes bankovní účet.
Výhody účtu:
Nikdo by vás neměl nutit si založit podnikatelský účet pro OSVČ https://nebankovnihypoteky.net/podnikatelsky-ucet-pro-osvc/, ale měli byste o něm, alespoň uvažovat. Důvodu, abyste si účet založili, je spousta.
Prvním důvod je to, že máte větší soukromí. To byste už poznali na začátku vašeho podnikání, jelikož budete finančnímu úřadu překládat číslo účtu, které při podnikání budete používat. Tudíž kdybyste měli jeden účet pro celou rodinu a i na podnikání, úřad může například při kontrole, mít všechny vaše transakce pod dohledem. Další výhodou je přehlednost. Pokud byste měli jen jeden účet, mohli by se vám plést veškeré platby, takhle budete mít vše pod kontrolou. Také kdyby byly daňové kontroly, je lehčí dohledat platby týkající se podnikání.
Nevýhody účtu:
Velkou nevýhodou podnikatelského účtu je cena. Měsíčně můžete zaplatit i 850 Kč za vedení účtu. Dále si může připlatit za vedení účtu v cizí měně, někdy i za výběry na přepážkách či za platební kartu. Další nevýhodou je předvídat, kontrolovat a spravovat zůstatky dvou účtů.